חוות מעלה גמלא          

 

רכיבה טיפולית

הרכיבה הטיפולית והיתרונות הטיפוליים
יפעת חי, מנהלת חוות "סוסים וחיוכים", M.A בחינוך מיוחד. מושב בית חנן
© כל הזכויות שמורות

 
סוסים וחיוכים - רכיבה טיפוליתהסוס הינו כלי טיפולי נהדר. ניתן לטפל בו, לרכב עליו, להסתכל כיצד הוא מתנהג וכן ללמד אותו וללמוד ממנו. הקשר שנוצר בין הסוס לבין המטופל פותח חלון להתמודדות עם קשיים בנפש ובגוף במקביל.
 
הרכיבה והתנועתיות מסייעים לרוכב לחוש את גופו וכך נוצר טיפול מוטורי לסובלים ממוגבלויות פיזיות או נרכשות.
 
הרכיבה הטיפולית מיועדת למגוון רחב של קשיים ולקויות בעלות אופי פיזי ואופי נפשי-רגשי. ברכיבה הטיפולית נוצרת התייחסות לגוף ולנפש כאחד.
 
1.      הקשר בין בעל החיים והאדם.
 • לימוד השליטה על הסוס והיכולת לנוע איתו בעצמאות ובביטחון, תורמים לבניית הביטחון והדימוי העצמי.
 • הסוס מקבל ללא תנאי את הקשר עם המטופל, אינו שופט אותו וקבלתו אינה מותנית בדבר.
 • החוויה הייחודית לרכיבה קשורה לטיפול בחיק הטבע.
 
2.      הפעילות הגופנית הכרוכה ברכיבה.
 • שיפור תפקוד.  
 • דרך תנועתיות הסוס המטופל מפתח מודעות כוללת של הגוף המובילה לאינטראקציה בין חלקי הגוף השונים. 
 • החזרה המכאנית של תנועות הרכיבה מלמדת את המטופל לחוש את גופו וכך הוא נעשה מעורב יותר באופן משמעותי בפעילות הפיזית (על ועם הסוס)
 • הרכיבה תורמת לשיפור התפקודים מוטורים-סנסורים שלנו.
 
3.      טיפול ברכיבה מתאים למגוון רחב של אוכלוסיות כגון:
 
הפרעות קשב וריכוזADD/ ADHD , בעיות התנהגות, בעיות נפשיות, היפראקטיביות, בעיות תקשורת, ביטחון עצמי נמוך, תסמונות נוירולוגיות שונות, פיגור שכלי, שיקום נכים,C.P,
נפגעי תאונות דרכים, הפרעות תקשורת/PDD, מצבי טראומה וחרדה, לקויות תחושתיות ועוד.
 
4.      טיפול בחיק הטבע:סוסים וחיוכים - רכיבה טיפולית
 • לרכיבה הטיפולית תרומה עצומה ומיוחדת. הטיפול נעשה בטבע באווירה פתוחה ומאפשר למטופלים רבים להרגיש את החופש והמרחב. השהות בטבע בקרבת חיות והעיסוק בפעילות גופנית חשובה במיוחד לאור השינוי בהרגלי החיים בעידן המודרני.
 • השהות בטבע מאוד מרגיעה.
 • מדובר בסביבה לא מאיימת המאפשרת פתיחות. 
 • הריחוק מהלחצים היומיומיים תעודד את המטופל להקשיב לעצמו.
 • הרכיבה בטבע כוללת גירויים המפתחים ומפעילים חושים אחרים ואט אט נוסף נדבך חשוב והוא שיפור דימוי עצמי ופיתוח דימוי גוף חיובי.
 • חשוב לזכור ולהיות מודעים שהטיפול ברכיבה מאגד בתוכו בכל מפגש של רכיבה טיפולית תהליכים בשלושת הרמות, הגוף הנפש והרוח.

שהייה במחיצת הסוס, טיפול בו, וכמובן הרכיבה עליו מאפשרים תקשורת ייחודית המספקת חוויה טיפולית המקדמת את בריאותם הרגשית והפיזית של המטופלים.  הרכיבה על גב הסוס, הינה פעילות מוטורית מורכבת, המהווה אתגר ותורמת לקידום מצב הגוף והיכולות המוטוריות וגם מסייעת למטופל בתחום הנפש והרוח על ידי הצפת תכנים רגשיים חבויים המאפשרים התמודדות רגשית טובה יותר.

מטפל ברכיבה מנצל את כל התכונות המיוחדות של הסוס כדי להפיק את המקסימום בשביל המטופל.   גוף הסוס, תנועתו הייחודית, היענותו לשפת הגוף של הרוכב עליו וקבלת הרוכב ללא תנאי ושיפוט מאפשרים למטפל ברכיבה כלי טיפולי מדהים.  בזמן הרכיבה הטיפולית נוצרת אינטראקציה בין הסוס המטופל והמטפל המאפשרת למטופל לחוות חוויות מוטוריות, רגשיות ותקשורתיות. במגרש הרכיבה יכול המטופל להיפגש עם ההצלחות שלו, הפחדים והכישלונות, ללמוד אותם ולעבדם בצורה חיובית בסביבה תומכת.

כיום גדל הביקוש לטיפולים בתחום הרכיבה טיפולית גם בקרב אנשים שאינם סובלים מלקויות ספציפיות. הללו רואים בטיפול זה דרך נפלאה להעלאת המודעות העצמית ולקידום הצמיחה האישית.

אין ספק כי הרכיבה הטיפולית הינה בחירה מצוינת לטיפול שאינו סטנדרטי והיא מעשירה ומהנה. זוהי אופציה מצוינת לתהליך ריפוי שונה מרתק ומעמיק.
 

  Bookmark and Share

חוות מעלה גמלא- מרכז חווייתי וטיפולי ברמת הגולן 0584816693


עיצוב והקמה: אילתא
 
לייבסיטי - בניית אתרים