ג

החושים הנתרמים מהרכיבה על הסוס

החושים הנרתמים מהרכיבה על הסוס
יפעת חי, מנהלת חוות "סוסים וחיוכים", M.A בחינוך מיוחד. מושב בית חנן
© כל הזכויות שמורות

רכיבה טיפוליתהרכיבה הטיפולית כוללת סוגים שונים של רכיבה, ומותאמת לצרכים המיוחדים של המטופלים השונים. כל סוגי הרכיבה הטיפולית, בין אם למטרות פיסיות ובין אם למטרות נפשיות-חינוכיות, חושפים, משתפים ומגרים את כל החושים הרוכב.  

חוש הראייהגירוי ויזואלי נובע מהתבוננות בסביבה הנעימה שבה פועל הסוס. גירוי זה נובע גם מסוגי הרכיבה והמיומנויות הבאים לידי ביטוי ברכיבה בזירה. כלומר, תמרונים סביב מכשולים המוצבים בזירה.

חוש השמיעהמגורה על ידי הלמותם הקצבית של טלפי הסוס הנוחתות על הקרקע, צהלות הסוס, פליטת האוויר אצל הסוס בשעת רגיעה, קולות קיבתו בשעת דהרה, ורעשים שמשמיע ציוד הרכיבה. קולות אלה מסייעים לרוכב להפנים את שפתו של הסוס.

חוש המישוש חשיבותו של חוש זה גדלה והולכת אצל כולנו בעידן שבו גוברת הנטייה לבלות את שעות הפנאי בחוסר מעש (כצפייה בטלוויזיה). האדם הצליח אמנם להגיע אל הירח, אך נראה כי איבד את רגישותו ומודעותו לגופו. היציאה אל המרכול השכונתי כדי לקנות חבילת המבורגר אינה דומה ליציאה לציד הבופאלו. הגירוי החושי שמחוללים הסוס וסביבתו הוא אולי אחת ההזדמנויות האחרונות של האדם המודרני לגלות את עצמו.
הגירוי הטקטלי מועבר בין השאר ממרקם פרוותו, מחוטמו ולמעשה מכל אברי גופו של הסוס. בשעת רכיבה יכול האדם לחוש את גופו המבקש ליצור מגע עם הסוס והתוצאה היא התעוררות, מודעות אל הגוף והנפש.
גירוי וסטיבולרי נוצר בשעת האצת מהירות התנועה של הסוס ושינוי תנוחת הרוכב במרחב. הרכיבה בשטח פתוח או בזירה משרישים אצל הרוכב תגובות מתקנות טובות ומשפרות את שיווי משקלו.

חוש התמצאות זהו החוש הנשכח. הרכיבה הטובה ביותר מבוססת על רכישת חוש זה. על הרוכב להיות מודע לגופו, מודעות הכרתית ותת-הכרתית, כדי שיוכל לבצע טכניקת רכיבה מיוחדת שלשמה עליו להעביר את משקל גופו מעכוז לעכוז, ולנטות על האוכף בשעת סיבוב כדי לשמור על שיווי משקל. הסתגלותו המודעת והלא מודעת של הרוכב למשקל גופו, לתנועה, למהירות ולמקומו במרחב מעוררים את הקולטנים בשרירים, בגידים וברצועות להגיב, להתמתח ולהתכווץ כדי להעביר מידע.
 

 
 

  Bookmark and Share

חוות מעלה גמלא- מרכז חווייתי וטיפולי ברמת הגולן 0584816693


עיצוב והקמה: אילתא
 
לייבסיטי - בניית אתרים