ג

סקירה כללית

סקירה כללית/ "רכיבה על סוסים" - במהותה היא טיפולית.
יפעת חי, מנהלת חוות "סוסים וחיוכים", M.A בחינוך מיוחד. מושב בית חנן
© כל הזכויות שמורות
 

רכיבה על סוסוים - סקירה כלליתבאופן כללי הרכיבה מבוססת על שני היבטים שיש בהם יתרונות טיפוליים.
  1. הקשר בין בעל החיים והאדם
  2. הפעילות הגופנית הכרוכה ברכיבה (בר, 1992; בשה, 1994).
למעשה ברכיבה על סוסים באופן כללי, יש ארבעה אלמנטים מרכזיים (דה קורסי הינדס, 1994):
  1. הסוס.
  2. פעילות הרכיבה.
  3. הטיפול בסוס.
  4. הסביבה הטבעית.
הסוסשנים רבות רותם האדם את הסוס, רוכב עליו, מדרבן אותו ומצליף בו. ניצולם של סוסים התאפשר הודות לנכונותם המדהימה של הסוסים לשתף פעולה עם האדם ולעשות כל שביכולתם כדי להשביע את רצונו. הרמז למקור משיכתנו אל הסוס נמצא במילים "אציל ומועיל". אופיו הגאה של הסוס בשילוב עם נכונותו להשתעבד לאדם, הם שעשו אותו מושך כל כך.
הסוס, בהשוואה לשאר בעלי החיים, אינו נחשב למאוד אינטליגנטי, אך הוא נחשב לבעל רגישות גבוהה מאוד לסובבים אותו (תכונה שמאפיינת גם מטפל טוב). סוסים רגישים מאוד לשפת גוף ולתשדורות הסובבים אותם. וכמו רוב בעלי החיים, גם הסוס מקרין אהבה למי שמתייחס אליו באופן נאות. הסוס אינו שיפוטי ומקבל את האדם שבסביבתו ללא תנאי.

פעילות הרכיבה התנועה התלת מימדית של הסוס, זהה לתנועה התלת מימדית של האדם הבריא בעת הליכה. הסוס מעביר לרוכב עליו תנועות אשר מפתחות את האדם מבחינת שימוש נכון באגן ובגוף כולו. שיפור בטווחי תנועה, עיצוב ובנייה של תבניות תנועה נכונות וכן פיתוח שרירים באמצעות הנעתם הפאסיבית והאקטיבית תוך כדי הישיבה על גב הסוס (Rosenzweig, 1992).
תנועת הסוס נמצאה כאפקט פיזיותרפיסטי אשר מחליף בהצלחה רבה ובייחודיות מכשירים פיזיוטרפיסטים קונבנציונליים. במקביל הרכיבה תורמת רבות לשיפור תגובות של שיווי משקל ויציבה, קואורדינציה גסה ועדינה, העלאת הכושר הגופני וסיבולת לב ריאה. דרך שיפור ביצועי הלב ומחזור הדם – כושר הריכוז והתגובה גוברים, ההתמצאות במרחב, המודעות הגופנית וכושר הדיבור משתפרים אף הם.
לימוד השליטה על הסוס והיכולת לנוע איתו בעצמאות ובביטחון, הינם צעד גדול בבניית הביטחון והדימוי העצמי אצל הרוכב. הסוס הופך להיות שלוחה של הרוכב, כשהרוכב יושב על גב הסוס הוא מתמזג איתו וביחד הם נעשים ישות אחת מהירה ובלתי מנוצחת. ההתגברות על פחדים, העלאת הערך העצמי והדימוי העצמי, פיתוח האחריות והמשמעת האישית נבנים מתוך הקשר עם הסוס תוך כדי הרכיבה והטיפול בו. כאשר מדובר בעבודה בקבוצה, מושגים יתרונות חברתיים, כגון: השתלבות במסגרת, אינטגרציה בעבודה, כיבוד הישגים של אחרים, לימוד וויתור או לחילופין עמידה על הנדרש, וכן המודעות לעזור לזולת ולהסתייע על ידו מתפתחת.

הטיפול בסוסחלק גדול מהקשר עם הסוס נוצר סביב הטיפול בו. כאשר למעשה, הטיפול בסוס, כטיפול בתינוק תלוי – אינו מסתיים לעולם: תמיד יש צורך לנקות את תאו, להאכילו, להברישו, לדאוג לטיפולים וטרינריים, להשקותו וכו'. בנוסף לנאמר מקודם, הטיפול בסוס הוא מימד נוסף שתורם לאדם רבדים שונים, כגון: למידת נתינה וקבלה, פיתוח אחריות, הפעלת שיקול דעת, רגישות, פיתוח מיפוי גוף ודימוי עצמי, הקשבה לצרכים של אחר, פיתוח חוש היגיינה, שיפור קואורדינציה וכד'.

הסביבה הטבעיתהרכיבה מתבצעת בחיק הטבע. כאשר השהות בטבע מאוד מרגיעה. מדובר בסביבה לא מאיימת ומאפשרת פתיחות. ריחוק מהלחצים היומיומיים מעודדת את האדם להקשיב לעצמו ולהתחבר לאני (“self”) הפיזי והנפשי שלו. בנוסף, הרכיבה בטבע כוללת גירויים המפתחים ומפעילים את החושים של האדם.
 
מתוך בחינת ארבעת האלמנטים המרכזיים של הרכיבה על סוסים, ניתן לראות כי הרכיבה נוגעת ותורמת לתחומים שונים של חיי האדם: פיזי, נפשי, רוחני וחברתי – ובכך הרכיבה היא במהותה טיפולית.
 

 
 

 


  Bookmark and Share

חוות מעלה גמלא- מרכז חווייתי וטיפולי ברמת הגולן 0584816693


עיצוב והקמה: אילתא
 
לייבסיטי - בניית אתרים