ג

רכיבה טיפולית - הפן הרגשי-חינוכי

רכיבה טיפולית - הפן הרגשי-חינוכי
יפעת חי, מנהלת חוות "סוסים וחיוכים", M.A בחינוך מיוחד. מושב בית חנן
© כל הזכויות שמורות

רכיבה טיפולית - הפן הרגשייחד עם יתרונותיו של הסוס בתחומים פיזיולוגיים-מוטוריים, לסוס ולרכיבה יתרונות רבים גם בתחומי הרגש, החינוך המיוחד והתחום הקוגניטיבי-התנהגותי-חברתי, הטומנים בחובם תועלות רבות.

התנועה הריתמית והקבועה של הסוס מביאה לרגיעה בגופו ובמוחו של הרוכב. יחד עם התנועה של הסוס, קיים הפידבק המיידי שמקבל האדם מהסוס. הסוס מגיב מיידית לשפת הגוף של האדם ולהתנהגותו, גם מהקרקע וגם בזמן הרכיבה.
 
ברכיבה הטיפולית המטופלת באוכלוסיה עם בעיות התנהגותיות ולימודיות. הסוסים מהווים גורם מוטיבציוני ומספקים גרייה ללמידה. העיסוק בסוסים ולימוד הרכיבה פותחים בפני המטופלים נישה בה הם חווים הצלחות. הרכיבה עוזרת ויעילה מאוד בתחום החינוך המיוחד, והיא מהווה דרך שונה ונעימה מאוד להורדת מתחים וחרדות, להגברת יכולת הריכוז, להתחשבות בזולת ולעידוד יחסי חברות.

לפיכך, ניתן לנצל את הסוס בעבודה עם ילדים היפראקטיביים והסובלים מליקויי תקשורת. הרכיבה עוזרת לשיפור הדימוי, הביטחון העצמי, המוטיבציה לעשייה והעלאת הערך העצמי - תוך חוויה חיובית של הצלחה והנאה. הגובה בו נמצא הרוכב מקנה תחושה של כוח ושל עליונות התורמת ישירות לביטחונו העצמי. העלאת סף התסכול, התמודדות עם קשיים תחת השגחה מבוקרת ותרגול באינטראקציה קבוצתית (בעבודה קבוצתית).
 
הרוכב עומד בפני סיטואציות חברתיות שונות, באמצעותן הוא לומד התנהגות חברתית, היענות לחוקים ולכללים ותפקוד בתוך מסגרת. השליטה בסוס מגבירה את האחריות העצמית ומעודדת את הרוכב לקחת חלק פעיל יותר בחייו האישיים. התנסות בחוויה של "הרמוניה בין הרוכב לסוס" מקנה תחושה של הישגיות ודוחפת את הרוכב כלפי "מעלה".

תהליכי עבודה:

שימוש בסוס ובקשר עמו כגורם מעורר לפיתוח מוטיבציה ולפיתוח כוחות אגו - התמודדות עם האתגרים הכרוכים בלימוד רכיבה ובשליטה בחיה גדולה וחזקה, חוויות של הצלחה והתמודדות עם כישלונות, התגברות על פחדים ונטילת חלק בפעילות הכרוכה בסיכון.
 
עיבוד תהליכים רגשיים - על ידי התבוננות מונחית ואינטראקציה עם הסוסים, אפשר להיעזר ברמה האינטלקטואלית והרגשית להבנה ולקבלה של תהליכי חיים, לידה, מוות, פציעה, מחלה, היררכיה חברתית ועוד.
 
שימוש בהשלכה של רגשותהסוס  כאובייקט השלכה להתמודדות עם מחשבות ורגשות המאיימות על האני, יכולות לסייע למטופל להתמודד עם קשיים רגשיים ועם טראומות.
 
עבודה על עיבוד תחושתיהעיבוד התחושתי הוא תהליך קליטת מידע תחושתי מהסביבה, עיבודו ושימוש בתגובה מותאמת בזמן מותאם; לכן הוא למעשה בסיס לכל למידה או תפקוד.
ליקויים במערכת התחושתית שלקליטה, בחסר או ביתר (היפוסנסטיביות או היפרסנסטיביות) או ליקויים בעיבוד, הם חלק מבעיות התפתחותיות רבות כגון ליקויי למידה, אוטיזם, פיגור סיבוכי פגות או כקושי התפתחותי מבודד.
 
סביבת החווה עשירה בגירויים תחושתיים- מראות, ריחות, קולות הרכיבה עצמה - המעניקים גירויים פרופריוספטיביים וכן וסטיבולריים חזקים. ההתמודדות עם גירויים אלה עוזרת לרכישת סכמת גוף וללימוד אוטומטי של תגובות היציבה ושל עבודה בילטראלית; כל אלה הם הבסיס לתכנון תנועה.
ברמה מתקדמת יותר של הרכיבה, יש ניתוח של תחושה ותגובה בהתאם: ברמה הבסיסית לומדים להתכונן ולהצטרף לתנועת הסוס ובהמשך להשפיע עליה; רוב התקשורת עם הסוס ברכיבה נעשית באמצעות מגע שטחי ועמוק והעברות משקל.
 
רכישת אסטרטגיות למידה ושיפור יכולת הריכוז - הרכיבה על הסוס וההימצאות בגובה ובתנועה בעלת ריתמוס, מהווים גורם מארגן ואוסף. בעת לימוד הרכיבה, לומד הרוכב שימוש בערוצי למידה שונים - מוטוריים ותחושתיים. ברמות הגבוהות יותר של הרכיבה, נדרש הרוכב להתארגן ולבצע רצף של משימות המשלבות התמצאות במרחב, זיכרון וריכוז.
 
שליטה עצמית- חשובה ברכיבה וגם ככלי תפקודי בחיים; ללא שליטה עצמית אין שליטה בסוס.
 
שיפור מיומנויות תקשורתשימוש בתקשורת לא מילולית בין הסוס לרוכב ללימוד של תשומת לב לתקשורת לא מילולית, חשוב במיוחד לילדים בעלי קושי בפענוח מצבים חברתיים (כגון ילדים עם בעיות קשב וריכוז, תסמונת האונה הימנית ועוד).
שימוש בתנועת הסוס או בכל חלק אחר מדרבן יצירת מוטיבציה לתקשורת, תקשורת בין המדריך לרוכב, הקשבה, מעקב אחרי ההוראות וזכירתן. תנועת הסוס מגרה הפקת קולות ואפשר להשתמש בפעילות גם לצורך עבודה על הגייה ועל כישורי שפה.
 
פיתוח כישורים חברתיים - מפגש סביב עניין משותף, שמירה על כללי התנהגות ברורים ברכיבה בקבוצה, שילוב אלמנטים של שיתוף פעולה ותחרותיות בין הרוכבים.
 
לימוד מערכת יחסי גומלין עם הסוס - קבלה ונתינה, קבלה לא שיפוטית והדדית (סוס ורוכב), לימוד רגשות, אמפטיה ועוד.


 
 

  Bookmark and Share

חוות מעלה גמלא- מרכז חווייתי וטיפולי ברמת הגולן 0584816693


עיצוב והקמה: אילתא
 
לייבסיטי - בניית אתרים