ג

רכיבה טיפולית - הפן המוטורי

רכיבה טיפולית - הפן המוטורי
יפעת חי, מנהלת חוות "סוסים וחיוכים", מושב בית חנן
© כל הזכויות שמורות

רכיבה טיפולית - הפן המוטוריתנועת הסוס והשפעתה על הרוכב

תנועתו של התלת ממדית של סוס מחקה לחלוטין את תנועת ההליכה של האדם. חשוב לציין שלא קיים עדיין כלי רפואי המסוגל לחקות באופן מושלם את תנועת ההליכה של האדם, ולהעניק למטופל את התנועה התלת ממדית - למעט הסוס. התנועה: קדימה/אחורה, למטה/למעלה ולצדדים הינה תנועה מורכבת והשפעתה רבה על האגן. מכאן השפעה רבה על הגו, על חגורת הכתפיים ועל מפרק הירך של הרוכב. תנועה זו מחקה נאמנה את המתרחש בגופנו.
תנועת הסוס מאפשרת לנכים לייצב את תדמית הגוף ולשפר את התנועה והתחושה. בזכות התנועה הקצבית שחש הרוכב על גו הסוס, בנוסף למגע הפיזי והמוטיבציה, הופך הסוס למעין מכשיר אורטופדי חי ולכן ניתן היום לכלול את הרכיבה הטיפולית בטכניקות טיפול תנועתי מודרני.
ברכיבה טיפולית, הרוכב מבצע תרגילים המגבירים את השפעת תנועת הסוס על גופו. התרגילים ניתנים על ידי המטפל בהתאם לצרכיו האישיים של המטופל.
 
דוגמאות להשפעתה של תנועת הסוס על גוף הרוכב:
 
נרמול טונוס - לתנועה של הסוס יש השפעה על טונוס השרירים של הרוכב; התנועה הריתמית האיטית יחד עם חום הגוף של הסוס גורמים להורדת ספסטיות לעומת זאת תנועה קצבית ומהירה עוזרת להעלאת טונוס ולגיוס שרירים.
 
שיפור טווחי תנועה- ברכיבה יש שימוש בטווחי תנועה נרחבים יחסית, בעיקר בגף התחתון. הישיבה על הסוס עם תנועת הסוס, גורמות להארכה איטית ומתמשכת. דבר זה חשוב במיוחד לחולי שיתוק מוחין או לסובלים מפגיעות אחרות הגורמות לספסטיות.
 
שיפור יציבה - הרכיבה דורשת פעילות סימטרית של הגוף, גורמת להפעלה ולעידון של תגובות היציבה האוטומטיות ומשפרת את סכמת הגוף. כל המרכיבים הללו חיוניים לשיפור היציבה, ולכן מתאימים לעבודה עם ליקויי יציבה.
 
שיפור תפקודים אוטונומיים- עצם הישיבה על הסוס המתנועע, ולו גם הפסיבית ביותר, גורמת להפעלה "פסיבית- אקטיבית" שלגוף הרוכב. היא מסייעת לשיפור הנשימה,  לסיכוך המפרקים בנוזל מפרקי, לעלייה בנפח פעימות הלב ולעזרה בתהליכי העיכול. כל אלה מהווים גורם משמר לאדם שאינו נייד.בעת הרכיבה יכול גופו של הנכה "לחוות" תנועה של אדם בריא ולשפר ביצועיים שמתנוונים בעת הישיבה על כיסא הגלגלים.
 
שיפור הקואורדינציה - כל הטיפול בסוס והרכיבה כרוכים ברצף פעולות מורכב ומתואם, הדורש יכולת קואורדינטיבית.
 

 
 
 

  Bookmark and Share

חוות מעלה גמלא- מרכז חווייתי וטיפולי ברמת הגולן 0584816693


עיצוב והקמה: אילתא
 
לייבסיטי - בניית אתרים